איכות, והקשר שלה לאוסף כלי הרכב המיניאטורי שלי

אז מה זו בעצם איכות? ואיזה משמעות יש לה בעולם האספנים המיניאטוריים?

קודם כל אפנה אל ההגדרה הכללית בויקיפדיה למושג "איכות", כתוב שם כך:

איכות הינה רמת המושלמות המיוחסת למוצר או תהליך. כמו כן, היא ניתנת להגדרה כהתאמה לדרישות העומדות במבחן. מפרט המוצר והתאמתו לצרכים.

למוצר איכותי שתי פרשנויות:

  • אובייקטיבי – נקבע על ידי תקן רשמי, שיעור העמידה במפרט הטכני (על-פי ההגדרה).
  • סובייקטיבי – התלוי בעיני המתבונן, כתוצאה מתפיסת המוצר בתודעתו ממניעים פסיכולוגיים.

פיצול הגדרת האיכות לשני סעיפים מוביל לפיצול דומה בקרב קהילת האספנים, איך כל סעיף מתבטא בתחום אתם שואלים? אז ככה:

  • אובייקטיבי – ככל שהדגם יוגדר ברף הגבוה של סולם האיכות כך הסעיפים הבאים יקבלו ביטוי משמעותי יותר: 

    1.  דיוק – התאמה מלאה של מידות הרכב בין יחס ההקטנה של הדגם לרכב המקורי (1:1).
    2.  גימור – רמת הגימור הפנימית והחיצונית שואפת לייצג באופן הטוב ביותר את הרכב המקורי עד כדי שימוש באותם חומרים בדיוק (הגה מעץ למשל).
    3.  בקרת איכות ללא פשרות – דגמים ברמה גבוהה לא נשלחים לשוק בלי בקרת איכות דקדקנית וקפדנית המונעת ככל הניתן שליחת דגמים עם פגמים מכניים, עיוותים, קילופי צבע, הרכבה לא ישרה וכן הלאה.
  • סובייקטיבי – פה הגדרת האיכות הופכת לגמישה וגם פשוטה להבנה, כל אספן יודע מה הוא מחפש, מה רף המחירים שלו ואיזה חברה מתאימה לעין ולצרכים שלו. אין פה שחור ולבן ובטח שאין כאן שום תקינה ומדידות (אם כי בסיס אובייקטיבי יכול להיות אחלה סיבה להעדפה של מותג מסוים) הכל תלוי באספן ובדרישות האישיות שלו.

לי אישית כאספן, חשוב מאוד שהדגם יהיה בקנה המידה האמיתי שלו, אם אני רוכש דגם שהוא 1:18 אז שיהיה 1:18 באמת. וב95 אחוז מהמקרים יצרן שמייצר דגם בקנה מידה אמיתי, ישקיע גם בפירוט הפנימי והחיצוני של הרכב אם זה מבחינת דיוק מנוע וחלקים שמסביבו או דיוק בקווי המתאר של הרכב. ואם היצרן משקיע בקנה מידה והדיוק אז בדרך כלל היצרן ישקיע בבקרת האיכות הכללית של הדגם ולא ישחרר דגמים עם פגמים בצבע, חלקים שלא מורכבים נכון או כל תקלה אחרת. ובקיצור ההגדרה האובייקטיבית עונה על הצרכים הסובייקטיביים שלי, אבל זה רק אני.

זה גם נכון שבדרך כלל החברות שעומדות בדרישות האובייקטיביות הם החברות היקרות יותר על סולם המחירים אבל מבחינתי אני רוצה לקבל את תמורה הגבוהה ביותר על סכום הכסף שאני מוציא. אני גם מבין את שיטת האיסוף הנגדית הגורסת כי חברת דגמים טובה = חברה שמספקת דגם ברמת איכות סבירה במחיר הגיוני לכיס, אך משוואה זו מנתקת את הפן האובייקטיבי ומעלה במקומו את הדרישות הסובייקטיביות של האספן ואין זה מעיד באמת על איכות הדגם בסטנדרטים מקובלים אלא רק על מידת האיכות בעינו וליבו של האספן בלבד.

גם אם אני אוסף את הדגמים האיכותיים יותר, זה לא אומר שאני אספן טוב או מיוחד יותר מאספן שאוסף דגמים פשוטים ממני. מה שבטוח זה שכולם צודקים וכל אספן בוחר את רמת האיכות אליה הוא שואף להגיע באוסף הדגמים המיניאטוריים שלו.
ובשורה התחתונה, אם אתה עובר על יד הויטרינה שלך, נרגע מהיום שעבר עליך או סתם מחייך סימן שהאוסף שלך הוא איכותי.

בברכה , איציק מלכין
אוסף כלי רכב מיניאטוריים 1:18

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s